Úvod > ZajAi??mavosti ze svAi??ta dAi??eva > Využití dřevařského odpadu

Využití dřevařského odpadu

Dřevo je obnovitelná a všestranná surovina. Může být použita na konstrukce, vybavení, nábytek, pro výrobu obalů a palet. Na konci svého prvního použití mohou být dřevo a dřevěné výrobky buď opět použity, recyklovány nebo použity jako uhlíkově neutrální zdroje energie.

 

Dřevo vytváří minimální odpad

Velmi málo, jestli vůbec, je během zpracovávání dřeva a během výroby dřevěných výrobků vytvářen odpad, protože téměř všechny vedlejší produkty jsou dále využívány, a to buď jako surovina nebo jako zdroj energie. Piliny, štěpky a odřezky vznikající při výrobě řeziva se používají k výrobě tepla a energie pro sušárny anebo jsou použity jako surovina pro výrobu dřevotřískových desek a v papírenském a celulózním průmyslu. Zvyšuje se také zájem o využití biomasy v elektrárnách.

Opětovné využití dřeva

Regenerované dřevo je často velmi vzácné. Průměrná životnost dřeva ve stavbách závisí na regionálních zvyklostech a místních podmínkách, jako jsou např. klimatické podmínky. Po mnoha dekádách nebo dokonce staletích používání může být dřevěný trám opětně použit, a to buď nedotčený nebo přetvořený, v novostavbách jako náhrada za nové dřevo nebo jiný materiál méně šetrný k životnímu prostředí. To platí i pro dřevěné obložení, podlahy a části nábytku, které jsou v mnoha zemích oceňovány pro svůj charakter a patinu. Některé specializované firmy dokonce sbírají použité dřevo pro výrobu hudebních nástrojů, jako jsou housle, klavíry a flétny, protože tyto pak mají stejnou kvalitu zvuku jako historické kusy.

Opětovné použití palet a obalů

Dřevěné bedny a palety mohou být opětovně použity, a to opravené anebo bez úpravy. Ta může být provedena s použitím starého dřeva z poškozených palet nebo s použitím nového surového dřeva, laťovky nebo třískového výlisku. Někdy se impregnované nebo stále častěji tepelně ošetřené dřevo používá z důvodu zvýšení životnosti palet a z důvodu lepších předepsaných požadavků.

Opětovně používané palety a obalové materiály se začínají používat k výrobě zahradních domků a vybavení. Stále více výrobců nábytku začíná o použití recyklovaného dřeva přemýšlet již ve fázích designu.

Recyklování a desky na bázi dřeva

Průmyslová odvětví založená na lesním hospodářství pokládají recyklaci za nedílnou součást výroby udržitelných výrobků a stále hledají způsoby, jak zvýšit obsah recyklátů ve svých výrobcích. Například podíl vedlejších produktů z pilařské výroby používaných při výrobě dřevotřískových desek se zvýšil z 1/3 v roce 1970 na více než 75 % dnes.

Poměrné množství použitých surovin bylo velkou měrou závislé na dostupnosti místních zdrojů dřeva. V současnosti se ale podíl použitého dřeva na recyklaci do výroby desek zvyšuje. Několik firem v jižní Evropě dokonce spotřebuje až 100 % vedlejších produktů z pilařské výroby a obnoveného dřeva z důvodu nedostatku přírodního dřeva.

Výroba desek na bázi dřeva, včetně dřevotřískových desek, očekává během nadcházejících dekád nárůst používání obnoveného dřeva. Sloupcový graf ukazuje nárůst používání obnoveného dřeva ve Španělsku a projekt pro celou Evropu.

Kvalitativní standardy, které určují přípustné limity nečistot, nastavila EPF (Evropská federace výrobců desek) tak, aby zajišťovaly, že desky na bázi dřeva budou bezpečné a šetrné k životnímu prostředí. A to bez ohledu na to, jestli jsou vyrobeny z recyklovaného nebo přírodního dřeva. Průmyslové normy EPF jsou založeny na evropských normách pro nezávadnost hraček, předpokládajících olizování dětmi.

Nové vývojové trendy

Velké množství práce je prováděno napříč celou Evropou při rozvíjení nových trhů a nových výrobků z obnoveného dřeva. Jde například o dřevo-plastové kompozity, stelivo pro zvířata (oblíbené koše pro domácí zvířata, stáje pro koně a jezdecké vozy), povrchové (mulčovací) materiály pro stezky, pro hřiště, plnidla pro komposty nebo výrobu dřevěného uhlí.
Kvůli zdravotní nezávadnosti smí být v těchto oblastech použito pouze obnovené dřevo s vysokou kvalitou.

Dřevo a obnovitelná energie

Používání vedlejších produktů z výroby dřevěných materiálů a výrobků na konci jejich životnosti jako zdroj energie je konečným spojením v působivém koloběhu dřeva. Místo toho, aby energie ze dřeva byla zbytečně uložena na skládce odpadů, poskytuje uhlíkově neutrální náhradu za fosilní paliva. Protože se vrací do atmosféry CO2, který z ní byl vzat během růstu stromů, nepřispívá spalování dřeva ke globálnímu oteplování nebo ke skleníkovému efektu.

Energie ze dřeva je čistá, protože obsahuje málo síry nebo dusíku, které přispívají ke kyselým dešťům, a mimoto produkuje malé množství popela. Tak dřevo snižuje náklady na skladování a odstraňování odpadu. Všechny nečistoty vzniklé při spalování se navíc před uložením odpadu nechají odstranit výkonným zařízením na čištění vzduchu používaném především ve velkých elektrárnách.

Mnoho zdrojů energie ze dřeva

Energie ze dřeva může pocházet z mnoha různých zdrojů: z lesní štěpky, kůry, pilařských zbytků, vedlejších produktů z výroby nábytku a dřeva obnoveného z použitého spotřebního zboží. Navíc se zvyšuje podíl lesních zbytků vytvořených během těžby nebo probírek, které se využívají jako biomasa při výrobě energie. Dnes už se nejedná jenom o domácí vytápění, což bylo běžné i v minulosti, ale také o průmyslové teplo a výrobu elektrické energie.

V moderních kogeneračních (kombinace výroby tepla a energie) elektrárnách by mohly být přeměněny vedlejší dřevěné produkty (vytvořené během výroby 1m3 řeziva) na 250-290 kWh elektřiny a 2 800-3 200 MJ tepelné energie, což je více než energie potřebná na výrobu stejného množství opracovaného řeziva.

Jak bylo uvedeno, dřevařský průmysl sám je významným zpracovatelem odvozené energie z dřevní biomasy, která představuje 75 % energie využívané průmyslem na sušení dřeva a výrobu desek. Tato energie byla tradičně vygenerována z dřevních zbytků, které byly nevhodné pro výrobu finálních produktů. Nicméně dotacemi podporované spalování dřevní biomasy může vytvořit nerovnováhu trhu s dřevní hmotou využívanou jako surovina anebo jako zdroj energie.

ZPRACOVÁNÍ DŘEVAŘSKÉHO ODPADU

Pro zpracování dřevařského odpadu je nejdříve potřeba znát několik důležitých informací, především je však nutné pro výrobce nejrůznějších drtičů specifikovat odpad, který potřebujeme dále zpracovávat, např. na palivovou štěpku apod. Výrobci pak mohou navrhnout nejvhodnější nástroje, zvolit optimální kapacitu stro­je anebo nabídnout další doplňková zařízení. Tyto informace musejí znát také dodavatelé briketovacích a peletovacích lisů. Podle druhu odpadu a na základě různých faktorů je pak nutno si správně vybrat vhodný stroj. Výroba briket a pelet z dřevního odpadu a biomasy zaznamenává v Evropě dyna­mický růst.

Zbytková (odpadní) biomasa

Veškerý odpadní materiál organického původu, který lze ještě využít pro zpracování a získání energie – dřevní odpady z lesního hospodářství, celulózo-papírenského, dřevařského a nábytkářského průmyslu, rostlinné zbytky ze zemědělské prvovýroby a údržby krajiny, komunální bioodpad a odpady z potravinářského průmyslu atd.

Odpad z pily

Odpadní materiál po rozřezání kmene tvoří kůra, odřezky, štěpky a piliny. Piliny tvoří asi 8 % objemu zpracovávané dřevní hmoty. Z pilin a dřevařské štěpky (rozdrcené odřezky) se dá po dalším zpracování vyrobit dřevotřísková nebo dřevovláknitá deska. Dřevěné štěpky a třísky se též podílejí na výrobě papíru a celulózy. Kůra se používá jako mulčovací a půdoochranná vrstva okolo dřevin v zahradách a parcích nebo jako přísada do kompostů. Všechen odpad z pily se dá samozřejmě využít energeticky jako palivo, buď přímo, nebo po další úpravě (výroba lisovaných dřevěných briket).

Výroba briket a pelet:

Briketovací lisy

Some tutors ask their students to evaluate and analyze specific topics, while others want to see only their personal response.

K nejrozšířenějším patří briketovací lisy s hydraulickou lisovací jednotkou. Jsou využívány hlavně v malých a středně vel­kých provozech.

Peletovací lisy

Obecně je známo, že výroba briket je ekonomičtější než výroba pe­let, a to především s ohledem na nižší investice a provozní náklady. Výroba pelet začíná být ekonomicky zajímavá od výkonu cca 400–500 kg/hod. Proto se také většina výrobců těchto speciál­ních lisů zaměřuje na zařízení s vyšším výkonem. Nabídka menších profesio­nálních zařízení pro malé provozy, které z jakýchkoliv důvodů chtějí svůj odpad zpracovávat do podoby pelet, je po­měrně omezená.

Zdroj:

  • Ing. David Jílek
    technolog MDF ve firmě DDL
  • http://www.mezistromy.cz/userdata/download/za-tajemstvim-dreva-pracovni-list-03.pdf

Název projektu: Popularizace a zvýšení kvality výuky dřevozpracujících a stavebních oborů v Moravskoslezském kraji
CZ.1.07/1.1.07/02.0099

Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky